Protisvětlo se Stylus 1

Olympus Stylus 1 byl pro mne jasnou volbou – kvalitní kompakt s jednoduchým nastavením jako u zrcadlovek. Dostatek otočných voličů, funkční tlačítka, plně přizpůsobitelné vlastní režimy. Žádné zdlouhavé klikání v menu, aby člověk nastavil foťák podle svých potřeb. Bohužel, s příchodem jara se začal objevovat výrazný nedostatek – odrazy v objektivu při focení protisvětla.

Tento jev se objevoval již při prvním focení v lednu, ale protože se slunko příliš neukazovalo, nevěnoval jsem tomu pozornost. Ostatní fotky byly skvělé. Bohužel, nyní zjišťuji, že mému oblíbenému focení východů a západů slunce je konec, a to i přes to, že Stylus 1 obsahuje režim Západ slunce, který je však nepoužitelný. Dokonce i hrátky s pozicí slunce ve dne jsou nemožné.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Síla odrazů stoupá s hloubkou ostrosti (zvětšením clony až na max. f/8). Pokud tedy chcete utlumit tento nežádoucí jev, je potřeba použít co nejnižší clonu (2.8). Aby nebylo způsobeno přesvícení, je nutné aktivovat integrovaný ND filtr. Ani tak však nedojde k úplnému odstranění vady, a co si budeme povídat, používání ND a nejnižší hloubky ostrosti není to správné řešení – spíše jen taková nouzovka, aby byla fotografie alespoň trochu použitelná.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Při prohlížení velkých fotografií se odrazy rozplynou na velkou plochu a nejsou tak výrazné, ale pokud fotografie uvidíte v malém náhledu, začnou být tyto jevy nepřehlédnutelné.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Takže – pokud milujete hrátky se světlem, rozhodně si pořízení Stylusu pořádně promyslete…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *